anlam yolculuğu

sevdiğim şeylerdir sözlükler. her türden sözlük; geneli, özeli, ansiklopediği, farketmez. canım sıkıldığında bir sözlüğü alır elime, rastgele karıştırırım orasını burasını. bazen olmadık kelimeler çıkar karşıma, sevinirim onları görünce tekrar, selam verir, hatırlarını sorarım. unuttuğum kelimelerden özürler diler, ilk fırsatta kendilerini kullanacağıma yemin billah ederim.

neyse, bu blogda ilk yapmamız gereken şey belki de “yol”un bellibaşlı sözlük anlamlarını vermekti. biliyorum hepsini zaten demeyin, okuyun, gözünüz eskimez, canınız acımaz. (belki de acır!)

yol a. 1. karada, havada, suda bir yerden bir yere gitmek için aşılan uzaklık, tarik. 2. karada insanların ve hayvanların geçmesi için açılan veya kendi kendine oluşmuş, yürümeye uygun yer. 3. genellikle yerleşim alanlarını birbirine bağlamak için düzeltilerek açılmış ulaşım şeridi. 4. içinden veya üstünden bir sıvının geçtiği, aktığı yer: su yolu. sel yolu. 5. yolculuk: yola çıkmak. yoldan kalmak. 6. gidiş çabukluğu, hız: bu vapurun yolu az. 7. davranış, tutum, gidiş veya davranış biçimi. 8. uyulan ilke, sistem, usul, tarz, tarik, meslek, kaide: duyguların eğitimi de en iyi sanat yoluyla olur. 9. kumaşta bulunan çizgi. 10. kez, defa. 11. mec. gaye, uğur, maksat: bu yolda çok emek harcandı. 12. mec. bir amaca ulaşmak için başvurulması gereken çare, yöntem: bu işi yapmanın bir yolu vardır. 13. elverişli durum, olanak. 14. adap, erkân, adet, usul. 15. kim. elektronlar, iyonlar veya moleküller gibi taneciklerin hareket ettiği iz, patika. 16. mantık. çözümleyici çizelgede, bir arada doğru olduğu varsayılıp, başlangıç önermelerinden başlayarak alt alta gelen önermelerden oluşan dizi. 17. coğ. tarîk. 18. biy. mecra. 19. müsaade, izin.

Reklamlar

About metin

adamın biri işte...
Bu yazı Genel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s